1 2 3 4 5 6

Kalendarium


Partnerzy

Licznik odwiedzin: 3479272

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
21. Kościół pw. Wniebowzięcia Matki Bożej w Siedliskach

21. Kościół pw. Wniebowzięcia Matki Bożej w Siedliskach

Siedliska położone są na prawym brzegu Sanu. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pojawiła się w 1436 r., kiedy to ziemie te oraz sąsiednie miejscowości należały do dóbr dynowskich, będących własnością rodu Kmitów. Nazwa tej miejscowości pochodzi od słowa „siedlisko” oznaczającej – miejsce osiadania. Znalezione w trakcie wykopalisk zbiory monet z okresu panowania Tyberiusza, Domicjana i Trajana świadczą nie tylko o kontaktach handlowych tych terenów z państwem rzymskim ale również o bardzo starej metryce tych ziem.

Wyróżniająca się budowlą w krajobrazie miejscowości drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła zbudowana została w 1860 r. W latach 1913 oraz 1936 budynek cerkwi rozbudowano oraz odnowiono. Od 1949 r. do 2008 użytkowana była jako kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia Matki Bożej. Kościół jest drewnianą budowlą wniesioną na rzucie kwadratu z trójbocznym zamknięciem od wschodu oraz prostokątną wieżą i babińcem od zachodu. W prezbiterium wydzielono zakrystię i składzik. Wieża jako dawny babiniec cerkiewny jest dwukondygnacyjna, z ośmioboczną wieżyczką krytą baniastym hełmem z latarnią. We wnętrzu zachował się ołtarz z fragmentami carskich wrót oraz znajdującym się pośrodku krucyfiksem ludowym, a także drugi krucyfiks procesyjny. Niestety nie zachował się ikonostas ale jedynie ruskie księgi liturgiczne z XVIII w. Przeniesiono tu również księgi liturgiczne i sprzęty z rozebranego kościoła w Gdyczynie, która obecnie stanowi integralną część wsi Siedliska. Są to m.in. monstrancja z pierwszej połowy XIX w., kilim z końca XIX w. z herbem Rawicz oraz XVIII-wieczny kielich, który na stopie jest zdobiony pękami owoców, główkami aniołów i herbami Korczak i Wierzbna.
W otoczeniu kościoła znajduje się murowana dzwonnica z 1884 r., z trzema filarami na cokole, między którymi znajdują się dwie półkoliste arkady kryte dwuspadowym daszkiem.

Autorzy fotografii: Sławomir Żuk, Michał Zięzio, Daniel Gąsecki

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE