1 2 3 4 5 6

Kalendarium


Partnerzy





















Licznik odwiedzin: 3756966

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.



Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.



Tablica na trasie rowerej
24. Zespół zamkowo-parkowy w Dąbrówce Starzeńskiej

24. Zespół zamkowo-parkowy w Dąbrówce Starzeńskiej

Na skraju wsi znajduje się obszerne wzniesienie, a na nim ruiny zamku. Wybudowany z kamienia i częściowo z cegły zamek powstał na planie czworobocznym z narożnymi basztami o rzucie zbliżonym do kwadratu.

Pierwszy dwór powstał tu w II poł. XVI w. za czasów Stadnickich i był murowany. W latach 1627-1633 dotychczasowe założenie zostało rozbudowane i przekształcone w zamek.
Kolejno zespół przechodził w ręce Czartoryskich, Ogińskich, a potem Podolskich i Parysów. W 1789 r. wieś wraz z zamkiem kupił Piotr Starzeński, którego rodzina zamieszkiwała w Dąbrówce do II wojny światowej. Zamek w tym okresie mieścił wiele dzieł sztuki, a także bogatą bibliotekę. Był w posiadaniu rodziny Starzeńskich przez 150 lat.
W drugiej połowie XIX w. rodzina ta zbudowała dwór, wykorzystując skrzydło wschodnie zamku oraz adaptowała na cele mieszkalne baszty. Z zamku niegdyś dumnie wznoszącego się nad doliną Sanu zachowały się jedynie ruiny baszt narożnych oraz zabytkowy park pełen starych i rzadkich gatunków drzew.
Aleja grabowa prowadzi na skraj parku do neoromańskiej kaplicy z 1905 r. Kryje ona kryptę ze zwłokami Starzeńskich – ostatnich właścicieli zamku.
W 1945 r. zabudowania zostały zniszczone przez oddział UPA i od tego czasu zamek ulega postępującej ruinie.

Autorzy fotografii: Daniel Gąsecki, Przemysław Woźny, Sławomir Żuk

Opracowanie planu: Sławomir Żuk

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE