1 2 3 4 5 6

Kalendarium


Partnerzy

Licznik odwiedzin: 3479247

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
27. Zespół pałacowo-parkowy w Nozdrzcu

27. Zespół pałacowo-parkowy w Nozdrzcu

Znajdujący się na wysokiej skarpie na lewym brzegu Sanu późnoklasycystyczny pałac zbudowany został w 1843 r. Inicjatorem jego powstania był polityk galicyjski, poseł na sejm Ludwik Skrzyński. Wybudowany pałac – dwór ziemiański ze wspaniałym zespołem parkowym (ogrody, stawy, oranżeria) wzniesiony został najprawdopodobniej według projektu Seweryna Fredry (niektóre źródła mówią, że autorem był Aleksander Fredro).

Początki historii tego zabytku sięgają XVI w. Pisze o nim w swoich pamiętnikach Franciszek Ksawery Prek. Pierwotnie był to drewniany dwór obronny. Później była to murowana fortyfikacja z basztami.
Obecny powstał na miejscu starego zamku, którego ruiny stały jeszcze na początku XIX w. Po licznych przebudowach wynikających z obu wojen elewacja obiektu pozbawiona jest bogatego wystroju architektonicznego. Zachowała się jego zasadnicza bryła. Ma on rzadko spotykaną w polskiej architekturze asymetryczną bryłę z charakterystyczną narożną rotundą. Dzisiaj jest to budowla wolnostojąca, parterowa z piętrowymi ryzalitami, ustawiona dłuższym bokiem północ-południe, fasadą ku zachodniej stronie. Z tylnej elewacji rozpościera się rozległy widok na San.
Pałac od frontu poprzedza płaski teren z rozległym ogrodem o regularnym układzie dróżek, z kolistą kompozycją pośrodku oraz pojedynczymi okazami starodrzewu. Jest to fragment dawnego ogrodu w stylu angielskim.
W sąsiedztwie zespołu pałacowego usytuowane były dwie jednokondygnacyjne, dwutraktowe oficyny z pierwszej poł. XIX w. Jedna z nich przetrwała do dziś. Istnieje także neorokokowa kaplica dworska z 1889 r.


Autorzy fotografii: Sławomir Żuk, Daniel Gąsecki, Marcin Dżuła, zbiory Andrzeja Boboli

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE