1 2 3 4 5 6

Kalendarium


Partnerzy

Licznik odwiedzin: 3479297

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
29. Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa w Nozdrzcu

29. Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa w Nozdrzcu

Obecny, wybudowany w 1746 r. kościół pw. św. Stanisława Biskupa jest drugą świątynią rzymskokatolicką, jaka powstała w miejscowości. Stoi na miejscu drewnianego kościoła pochodzącego prawdopodobnie z końca XIV w. lub pierwszej poł. XVI w. (różne źródła). Budowla powstała staraniem proboszcza, ks. Jana Banieckiego. Konsekracji dokonano w 1806 r.

Wolnostojąca świątynia jest orientowana, na planie krzyża łacińskiego, murowana z kamienia łamanego i cegły ceramicznej. Jej mury są otynkowane zewnątrz i wewnątrz. Dekoracja architektoniczna wykonana jest z cegły i otynkowana.
Ten późnobarokowy obiekt ma prezbiterium zbliżone do kwadratu, zamknięte prosto. Przy nim od północy znajduje się kwadratowa zakrystia. Prezbiterium od szerszej prostokątnej nawy oddzielone jest ścianą tęczowo-arkadową. Kościół ma też dwie kwadratowe usytuowane symetrycznie kaplice. Z nawą tworzą ramiona transeptu. Strop w prezbiterium i nawie jest drewniany, belkowy z podsufitką. W zakrystii sklepienie jest krzyżowo-kolebkowe, w kaplicach krzyżowe, natomiast w kruchcie kolebkowe z niewielkimi lunetami. Więźba dachowa świątyni jest pierwotna, konstrukcji storczykowej, stężona kratownicą. Kilkakrotnie kryta gontem, a od 1901 r. przykryta blachą.
Wielokrotnie odnawiany zabytek z pięknym wnętrzem, zdobi polichromia Mariana Strońskiego (Koronacja Matki Boskiej z 1930 r.) i Stanisława Szmuca z 1963 r. Ma także bogate wyposażenie w skład, którego wchodzą: ołtarz główny kulisowy z dekoracją rokokową, obrazem patrona kościoła w polu głównym, Świętej Trójcy oraz rzeźbami śś. Piotra i Pawła; ołtarz boczny w kaplicy północnej; ambona rokokowa z drugiej połowy XVIII w.; barokowa, drewniana chrzcielnica z żelazną, kutą, ażurową podstawą; dwa konfesjonały z drugiej połowy XVIII w. Ściany świątyni zdobią obrazy Serca Jezusa (1880 r. Lwów, autorstwa Teofila Kopystyńskiego), Matki Boskiej z Dzieciątkiem z końca XVIII w. oraz pochodzące z końca XIX w. obrazy: Chrystus Ukrzyżowany, Wniebowzięcie Matki Boskiej, Chrystus Zmartwychwstały, św. Anna Samotrzeć autorstwa Mariana Strońskiego. Ozdobą kościoła są także współcześnie wykonane przez Piotra Thiera z Przemyśla witraże Jezusa Miłosiernego (w prezbiterium), Matki Bożej, św. Józefa i papieża Jana Pawła II.
Obok znajduje się murowana, w kształcie potrójnej arkady dzwonnica z 1845 r. z XVI-wiecznym gotyckim dzwonem.

Autorzy fotografii: Jolanta Socha, Paulina Socha, Sławomir Żuk, Daniel Gąsecki

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE