1 2 3 4 5 6

Kalendarium


Partnerzy

Licznik odwiedzin: 3479254

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
32. Dwór w Izdebkach

32. Dwór w Izdebkach

Usytuowany nad rzeką Magierą dwór w Izdebkach należy do najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej na obszarze powiatu brzozowskiego. Został wzniesiony w drugiej połowie XIX w. na miejscu starszego. Budowniczym dworu był prawdopodobnie hrabia Bonawentura Bukowski, a jego ostatnimi właścicielami byli Potoccy.

Wybudowany z cegły, potynkowany, na planie kwadratu, jest reprezentantem rzadko spotykanego stylu pseudotyrolskiego. Zaprojektował go architekt krakowski Tadeusz Stryjeński. Większość znawców architektury przypisuje zabytkowi styl eklektyczny. Ten piętrowy, podpiwniczony budynek zwrócony jest frontem ku północnemu zachodowi. Układ jego wnętrza jest trzytraktowy. Na osi od frontu znajduje się sień ze schodami krętymi prowadzącymi na piętro. W sieni występuje sufit z fasetą i dekoracją stiukową. Charakteryzuje go portyk wgłębny i loggia na piętrze, a od tyłu ryzalit. Elewacja jest trójosiowa, rozdzielona gzymsem. Narożniki i parter elewacji frontowej zdobione są pseudoboniowaniem w tynku. Dachy są dwu i trójspadowe pokryte dachówką.
Dwór otacza porośnięty starodrzewiem park. Po jego lewej stronie usytuowany jest staw.
Z dworem wiąże się postać Jana Kazimierza Kamienieckiego herbu Pilawa, adiutanta księcia Józefa Poniatowskiego. Ostatnie lata swojego życia spędził u swojej córki Felicji z Kamienieckich Bukowskiej. Jego doczesne szczątki spoczywają na miejscowym cmentarzu.
Od 2003 r. w budynku dworu mieści się Środowiskowy Dom Samopomocy im. Anny.

Autorzy fotografii: Halina Baran, Jolanta Socha, Przemysław Woźny, Edyta Serwatka

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE