1 2 3 4 5 6

Kalendarium


Partnerzy





















Licznik odwiedzin: 3756943

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.



Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.



Tablica na trasie rowerej
34. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Łubnie

34. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Łubnie

Początki historii kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Łubnie sięgają 1593 r. Wtedy to Katarzyna z Maciejowskich Wapowska wykupiła cerkiew, która została zamieniona w 1599 r. na kościół.
W 1780 r. Łubno uzyskało status samodzielnej placówki duszpasterskiej.

Pierwotny kościół uległ zniszczeniu z powodu starości i w jego miejsce wzniesiono przed 1646 r. nowy, również drewniany. Kolejny drewniany, zbudowany w 1778 r., spalił się w 1922 r.
Obecny kościół parafialny zaprojektował Stanisław Majerski z Przemyśla. Świątynia została poświęcona w 1927 r., a konsekrowana w 1937 r. pw. św. Jana Chrzciciela. Ten murowany, neoromański kościół wybudowany został na planie krzyża. Do nawy głównej przylegają dwie kaplice, prezbiterium oraz chór wsparty na filarach zwieńczonych romańskim łukiem. Ściany pokrywa polichromia malowana w latach 1937-1940, zaś sklepienie wykazuje cechy stylu barokowego.
Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest bogato zdobiony, barokowy ołtarz główny z 1889 r. Pochodzi on z nieistniejącej już Kaplicy Serca Jezusowego w Krakowie, to cenny dar oo. Jezuitów. W centrum nadstawy ołtarzowej znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XIX i XX w. Znajduje się tam Obraz Chrystusa Ukrzyżowanego z pierwszej połowy XIX w., krucyfiks ludowy z XIX w., kielich rokokowy z 1762 r. – pochodzący z kościoła w Skale Podolskiej, a także organy 12-głosowe, które wykonała w 1938 r. firma Narolskich z Przemyśla.

Autor fotografii: Sławomir Żuk

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE