1 2 3 4 5 6

Kalendarium


Partnerzy

Licznik odwiedzin: 3756880

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
45. Grobowiec Skrzyńskich w Bachórzu

45. Grobowiec Skrzyńskich w Bachórzu

Powstały końcem XIX w. okazały kopiec mauzoleum jest istotnym elementem w krajobrazie kulturowym wsi Bachórz. Znajduje się w nim murowana krypta grobowa. W jej podziemiach spoczywają prochy rodu Skrzyńskich, a także zmarłego w 1927 r. Władysława Zaręby Skrzyńskiego – dziedzica tej miejscowości.

Grobowiec usytuowany jest w grupie drzew, wśród których przeważają dęby. Jest tu wiele okazów starodrzewia, dlatego to miejsce nazywane jest „Pod Dębiną”. Według legendy grobowiec został wkopany w szczątki dawnego, średniowiecznego grodziska. Zajmuje on centralne miejsce na terenie otoczonym fosą. Powierzchnia tego terenu ma wymiary 60x85 m.
Od strony wschodniej prowadzi wejście do krypty. Schody do niej zasypane są ziemią.
Szczyt tego piętnastometrowego kopca zdobi okazały, kamienny krzyż, umieszczony na prostopadłościennym cokole. Widnieje tu wyryty drukowanymi literami napis „Zmiłuj się nad nami”. Nieco poniżej na nadprożu do krypty ustawiona jest na półkuli mająca 1,70 m wysokości statua Matki Bożej. Jest to figura Matki Bożej Niepokalanej depczącej węża. U jej stóp widać kamienną tablicę z herbem Zaręba. Rzeźba była restaurowana (uzupełniono brakujące fragmenty oraz zaimpregnowano kamień, z którego wykonana jest rzeźba). Z uwagi na wartości historyczne jest to obiekt wpisany do rejestru zabytków.

Autorzy fotografii: Przemysław Woźny, Sławomir Żuk

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE