1 2 3 4 5 6

Kalendarium


Partnerzy

Licznik odwiedzin: 3757019

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
46. Kościół pw. św. Zofii w Dylągowej

46. Kościół pw. św. Zofii w Dylągowej

Obecną świątynię budowano w latach 1905-1911. Jest ona murowana, w stylu neoromańskim, konsekrowana w 1925 r. Została zaprojektowana przez Wiktora Sikorskiego z Krosna. Inicjatorem budowy kościoła pw. św. Zofii był ówczesny proboszcz ksiądz Jan Maria Steliński.

Jest to budowla złożona z trójnawowego korpusu, zamkniętego trójbocznie prezbiterium, z zakrystią, kruchtą i dwoma kaplicami. Całość tworzy pseudotransept. Nawy mają sklepienia krzyżowe z gurtami. Nawa główna od bocznych oddzielona jest filarami. Świątynię przykrywa dach kryty blachą. Zwieńczony jest wieżami. Ozdobą tego okazałego zabytku są okna witrażowe. Zostały one wykonane w 1909 r. przez Krakowski Zakład Witraży S.G. Żeleński. Projektował je Stefan Matejko. Są na nich: św. Małgorzata z objawieniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, Matka Boża Różańcowa ze świętymi Dominikiem i Katarzyną ze Sieny, św. Józef i św. Jan Ewangelista, św. Kazimierz Królewicz. Na pozostałych witrażach jest dekoracja geometryzująca.
Znajdujący się w kościele późnobarokowy ołtarz główny zdobi obraz patronki kościoła, św. Zofii z córkami. Ołtarz został przerobiony początkiem XX w., którego ozdobami są ażurowe ucha z liśćmi akantu, nowsze bramki, rzeźby (XIX-wieczna grupa Ukrzyżowania, na bramkach śś. papież Grzegorz Wielki i Jan Chrzciciel, a w zwieńczeniu św. Michał Archanioł). Krzyż znajdujący się w ołtarzu jest drewniany, z rzeźbą Chrystusa i pochodzi z połowy XIX w.
Ołtarze boczne pochodzą z przełomu XVII i XVIII w.: lewy z trzema rzeźbami aniołów w zwieńczeniu, prawy z rzeźbami św. Michała Archanioła, dwóch aniołów i obraz św. Mikołaja w kształcie trójliścia.
W wyposażeniu kościoła znajdują się najstarsze zabytki. Są to: barokowa, drewniana chrzcielnica i kamienna, puklowana kropielnica z XVII w., prawdopodobnie pochodzące z wcześniejszych kościołów. Jest tu także barokowy krucyfiks z XVIII w. oraz barokowy kielich.

Autor forografii Sławomir Żuk

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE