1 2 3 4 5 6

Kalendarium


PartnerzyLicznik odwiedzin: 3131237

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
53. Cerkiew pw. Podniesienia Krzyża Świętego w Dubiecku (Kresowy Dom Sztuki)

53. Cerkiew pw. Podniesienia Krzyża Świętego w Dubiecku (Kresowy Dom Sztuki)

Cerkiew greckokatolicka pw. Podniesienia Krzyża Świętego powstała w 1927 r. Stoi ona na miejscu poprzedniej, modrzewiowej, która spłonęła w 1923 r.
Obecna murowana cerkiew jest orientowana na wschód. To trójdzielny zbudowany na planie krzyża greckiego obiekt, z wydzielonym przedsionkiem i centralną charakterystyczną kopułą.

Świątynia jest reprezentantem narodowego stylu ukraińskiego. Przedsionek połączony jest szerokim przejściem z babińcem. Nawa zwieńczona kopułą, wspartą na czterech filarach, oświetloną przez osiem okulusów. Po bokach nawy znajdują się półkuliste kaplice. Między nawą a sanktuarium znajdował się ikonostas, który niestety się nie zachował. Po bokach sanktuarium są drzwi, które prowadzą do zakrystii. Wewnątrz cerkwi, nad przedsionkiem, usytuowany jest drewniany chór wsparty na filarach. To jedyny element zachowany z wyposażenia tej świątyni. Teren wokół cerkwi porastają stare okazy lip, jesionów i dębów.
Obecnie budynek nie funkcjonuje już jako świątynia. Od 12 września 2004 r. obiekt ten z poszanowaniem jego sakralnego charakteru, użytkowany jest jako Kresowy Dom Sztuki prowadzony przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dubieckiej. To właśnie dzięki staraniom jego członków wykonano szereg prac renowacyjnych. Obecnie służy jako sala koncertowa i obiekt wystawienniczy.
Więcej informacji na stronie www.tpzd.republika.pl

Autorzy fotografii: Daniel Gąsecki, Jacek Grzegorzak, Jan Prokop, zbiory Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dubieckiej

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE