1 2 3 4 5 6

Kalendarium


Partnerzy

Licznik odwiedzin: 3382251

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
57. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skopowie

57. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skopowie

Obecnie istniejący kościół filialny Parafii Babice wybudowano w 1900 r. jako greckokatolicką cerkiew parafialną pw. Przemienienia Pańskiego. Jest to budowla murowana, z cegły, tynkowana, kryta blachą. Góruje nad nią ośmioboczny bęben (tambur) nakryty ośmiosegmentową półkolistą kopułą zwieńczoną latarnią z cebulastym hełmem, na którym znajduje się krzyż.

Świątynia posiada dwie symetryczne zakrystie. Jedna pochodzi z czasu budowy świątyni, a druga została zrekonstruowana na dawnych fundamentach w trakcie gruntownego remontu całego budynku w latach 2009-2010. Jego efektem było osuszenie ścian, wykonanie izolacji pionowej i poziomej, drenażu, położenie tynków renowacyjnych wewnątrz i na zewnątrz do wysokości 2,5 m, wymiana wszystkich drzwi i okien, wykonanie nowej więźby dachu i kopuły oraz pokrycie ich blachą alucynkową, rekonstrukcja stropów i położenie nowych tynków na wszystkich sufitach oraz malowanie całego kościoła.
Wejście główne obramowane jest wysuniętym przed elewację portalem, z trójkątnym spłaszczonym szczytem, nad którym widnieje okulus doświetlający wybudowany w 2010 r. żelbetowy chór.
Oryginalne wyposażenie oraz wystrój pierwotny cerkwi nie zachowało się.
Znajdujący się w prezbiterium ołtarz główny ma neogotycką stylistykę. W ołtarzu umieszczona jest kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Na placu przy świątyni znajduje się murowana, parawanowa, trójarkadowa dzwonnica. Ten kryty dwuspadowym daszkiem, zwieńczonym niewielkim hełmem bez krzyża zabytek pochodzi z tego samego roku co kościół.

Autor fotografii: Robert Kaszycki

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE