1 2 3 4 5 6

Kalendarium


Partnerzy

Licznik odwiedzin: 3832119

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
58. Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia NMP w Krzywczy

58. Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia NMP w Krzywczy

Usytuowana w centrum Krzywczy, przy głównej drodze, dawna greckokatolicka cerkiew parafialna pw. Narodzenia NMP powstała w latach 1906-1911. Z pierwszych pisanych źródeł wiadomo, że w 1805 r. we wsi była już drewniana cerkiew. Obecna, stojąca jest trzecią w miejscowości, ponieważ poprzednie drewniane uległy zniszczeniu.

Ta w stylu eklektycznym świątynia jest murowana z cegieł palonych, otynkowana na zewnątrz i wewnątrz. To trójdzielna, na planie podłużnym, orientowana budowla. Swoją uwagę zwraca wysokością (32,75 m wraz z krzyżem) i bogato zdobioną ornamentyką elewacją frontową. Przykrywa ją dach siodłowy z blachą.
Nawę główną na planie kwadratu przykrywa wydatna kopuła. Wsparta jest ona na czterech masywnych, przyściennych, łukowato połączonych ze sobą filarach. Bęben na zewnątrz jest ośmioboczny, a wewnątrz okrągły, oświetlony ośmioma prostokątnymi otworami okiennymi. We wnętrzu cerkwi na wysokości okien kopuła otoczona jest kutą ażurową (motywy czteroliści zamknięte w kwadratach) balustradą, tworząc galerię. Sklepienie sanktuarium pomalowane jest na błękitny kolor z gwiazdami, ściany nawy i babińca zdobią motywy krzyża greckiego z trójlistnym zakończeniem ramion na tle krzyża maltańskiego. Na zewnątrz kopuła jest podwyższona. Ma ażurową latarnię zwieńczoną krzyżem.
Świątynia od strony wschodniej posiada wysunięty do przodu portal, wsparty na dwóch okazałych kolumnach. Od strony północnej znajduje się prostokątna zakrystia.
Krzywiecka cerkiew opuszczona po II wojnie światowej do dziś pozostaje nieużytkowana. Przez jakiś czas służyła jako magazyn sprzętu liturgicznego z niszczejących cerkwi drewnianych. Brakuje w niej starych sprzętów i ikonostasu. Zachowały się tylko: kamienna chrzcielnica z 1777 r., zdewastowany konfesjonał, fragmenty konstrukcji ikonostasu i ambona oraz eksponowana w skansenie w Kolbuszowej drewniana skarbona.
W otoczeniu świątyni znajduje się kilka starych lip i przewrócony drewniany krzyż. Na nim wyryta jest data 1838 (850 lat chrztu Rusi).

Autorzy fotografii: Przemysław Woźny, Robert Kaszycki

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE