1 2 3 4 5 6

Kalendarium


Partnerzy

Licznik odwiedzin: 3382415

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
63. Rady na odpady (Rezerwat

63. Rady na odpady (Rezerwat "Brzoza Czarna" w Reczpolu)

RADY NA ODPADY

Postęp cywilizacji, dynamiczny wzrost zatrudnienia oraz konieczność zaspokajania coraz większych potrzeb ludzi sprawia, iż masa odpadów narasta lawinowo. Konsumpcyjny styl życia oznacza zużywanie wielkich ilości artykułów jednorazowego użytku oraz opakowań. Marzeniem człowieka XXI wieku byłyby kubki z bananowej skórki, czy talerzyki z ziemniaczanych obierek, które będą mogły być zjadane przez zwierzęta.

Pamiętaj!
Zmniejszaj zużycie, używaj wielokrotnie odzyskuj surowce wtórne!

Sprawa śmieci jest nie tylko sprawą przyrodniczą czy ograniczoną. Jest również sprawą wyboru wartości. Poprzez własne codzienne decyzje wybierasz bądź doraźną wygodę, bądź też dbałość, by nie obciążać najbliższego otoczenia odpadami. Pamiętaj, że problem odpadów nie znika z chwilą wyniesienia śmieci do kosza. Wprost przeciwnie – on dopiero się pojawia. Wyrzucasz wszystko co nie jest Ci potrzebne - baterie, plastikowe zabawki, zniszczone ubrania, książki, akumulatory, mnóstwo opakowań z folii, plastiku, metalu, szkła i papieru. Co zrobić z taką górą śmieci i gdzie człowiek je lokuje?

ZŁOTE RADY

1. Pomyśl zanim kupisz!
Czy kupujesz tylko to, co jest Ci naprawdę potrzebne? Czy unikasz produktów w opakowaniach jednorazowych lub opakowanych wielokrotnie?

2. Pomyśl zanim wyrzucisz!
Czy, to co trafia dziś do śmietnika, nie zatruje środowiska? Czy nie będzie potrzebne Twojemu sąsiadowi? Czy mimo wszystko nie mógłbyś tego wykorzystać? Działaj twórczo, oszczędzaj środowisko i pieniądze!

3. Przygotuj produkty do ponownego przetwarzania (RECYKILNGU). Przedmioty składające się z kilku surowców postaraj się podzielić na ,,składniki pierwsze” (metal, szkło, plastik itp.). Odkręć metalowe zakrętki z butelek i wieczka ze słoików. Przedmioty i opakowania ,,objętościowe” postaraj się zgnieść (butelki plastikowe, puszki metalowe).

4. Stosuj segregację śmieci już w gospodarstwie domowym. Gromadź oddzielnie szkło, makulaturę, puszki i przedmioty metalowe, opakowania plastikowe, produkty niebezpieczne (baterie, termometry, lekarstwa, puszki po chemikaliach). Zbieraj oddzielnie odpadki organiczne, roślinne i zwierzęce z przeznaczeniem na kompost. NAMÓW DO PODOBNYCH DZIAŁAŃ TWOJĄ RODZINĘ! Od Twoich działań, codziennych decyzji zależy ochrona środowiska!
ODZYSKANE SUROWCE WTÓRNE POMOGĄ TOBIE I PRZYRODZIE!

Czy sięgając po jakikolwiek papierowy przedmiot masz świadomość ponoszonych kosztów środowiskowych?
Pomyśl sobie, iż wyprodukowanie 1 tony papieru powoduje:
- ścięcie 17 drzew,
- zużycie 7600 kWh energii,
- zanieczyszczenie 440 000 litrów wody.

Co zatem zrobić z górą papieru? Oczywiście przeznaczyć na makulaturę.
W ten sposób:
- chronisz lasy - na każdą tonę papieru aż 17 drzew,
- zmniejszasz zużycie energii 2,5-krotnie,
- zmniejszasz ilość odpadów o około 30%,
- ograniczasz zużycie wody w procesie produkcyjnym o około 60%,
- obniżasz zanieczyszczenie powietrza przez papiernie o 75%,
- zmniejszasz ilość toksycznych ścieków papierniczych przez ograniczenie skażenia wody w procesie produkcyjnym o około 35%.

Zbadano, iż statystyczny mieszkaniec Polski ,,produkuje” rocznie około 250 kg odpadów. Gdyby zostały na progu naszego domu, dopiero wtedy naprawdę zdawalibyśmy sobie sprawę, ile produkujemy śmieci.
Zobacz! Co wyrzucasz…?

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE