1 2 3 4 5 6

Kalendarium


Partnerzy

Licznik odwiedzin: 3832108

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
64. Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Reczpolu

64. Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Reczpolu

Pierwsza wzmianka o cerkwi w Reczpolu pochodzi z początków XVII w. Była ona parafialną do 1785 r., a następnie filialną cerkwi w Krzywczy.
Jest to świątynia zbudowana z drewna, konstrukcji zrębowej, na betonowej podmurówce, szalowana pionowo deskami. Pochodzi z 1879 r. Została wzniesiona w miejscu starszej, też drewnianej cerkwi.

Budynek jest jednonawowy, założony na planie prostokąta, orientowany, dwudzielny, o wyraźnie wyodrębnionym węższym prezbiterium. Z prezbiterium można przejść do zakrystii znajdującej się od północnej strony. Przy ścianie frontowej usytuowane są drewniane, drabiniaste schody prowadzące na chór.
Ten zabytkowy obiekt nakryty jest dachem siodłowym z sześcioboczną niewielką wieżyczką, nakrytą cebulastym hełmem, zakończonym krzyżem osadzonym na kuli. Prezbiterium nakrywa dach trójspadowy, a zakrystię pulpitowy. Na wszystkich częściach dachu położona jest blacha.
Cerkiew przez okres użytkowania była wielokrotnie remontowana. W latach siedemdziesiątych XX w. została przebudowana na kościół rzymskokatolicki. W jego wnętrzu, w ołtarzu głównym wisi cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej przeniesiony z Krzywczy w 1970 r. Do wyposażenia kościoła należą także dwa dwustronnie malowane obrazy procesyjne tzw. feretrony i XIX-wieczny konfesjonał.
Od 2006 r. zabytek jest nieużytkowany.

Autorzy fotografii: Sławomir Żuk, zbiory Józefa Wanata

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE