![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.
Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.
Duża różnorodność życia w lesie wynika między innymi z jego piętrowej budowy, będącej wynikiem zróżnicowanej ilości światła docierającego do dna lasu. Ma to ogromny wpływ na rozmieszczenie gatunków o różnej tolerancji na światło. W strukturze lasu wyróżnia się następujące piętra:
MIEJSCE POSTOJU
Miły użytkowniku będąc tutaj pamiętaj, że:
- należy dbać o czystość tego miejsca,
- rozpalać ogień w miejscu wyznaczonym,
- nie myć swojego pojazdu środkami chemicznymi,
- swoje śmieci zabierz ze sobą,
- nie wolno Ci niszczyć przyrody, jesteś tu gościem, wiec traktuj to miejsce z należytym szacunkiem,
- w miarę możliwości zachowaj ciszę,
- nie należy dewastować tutejszych urządzeń.
Zostaw to miejsce takie, jakim chciałabyś je zastać jutro!
Na skraju wsi znajduje się obszerne wzniesienie, a na nim ruiny zamku. Wybudowany z kamienia i częściowo z cegły zamek powstał na planie czworobocznym z narożnymi basztami o rzucie zbliżonym do kwadratu.
Powyżej Przełęczy Użockiej na terytorium Ukrainy, w miejscu gdzie Bieszczady Wschodnie oddzielają się od Zachodnich, na wysokości 889 m n.p.m. (wschodni stok Piniaszkowego) swoje źródło ma rzeka San.
Początki historii kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Łubnie sięgają 1593 r. Wtedy to Katarzyna z Maciejowskich Wapowska wykupiła cerkiew, która została zamieniona w 1599 r. na kościół.
W 1780 r. Łubno uzyskało status samodzielnej placówki duszpasterskiej.
Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego to 6 gmin: Gmina Dubiecko, Dydnia, Nozdrzec, Krzywcza, Dynów oraz Miasto Dynów. Teren objęty działaniami ZGTPD stanowi niezwykle atrakcyjny obszar turystyczny i rekreacyjny skrywający bardzo wiele tajemnic. Liczne walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz atrakcje turystyczne stanowią ogromny potencjał dla rozwoju tego regionu.
Najważniejszym powodem obejmowania ochroną pewnych elementów przyrody było piękno, rzadkość występowania oraz stopień zagrożenia. Ochrona przyrody to nie tylko działanie dla dobra natury, to także utrzymanie równowagi systemów ekologicznych, a także zachowanie struktury i harmonii krajobrazu.
Powstały końcem XIX w. okazały kopiec mauzoleum jest istotnym elementem w krajobrazie kulturowym wsi Bachórz. Znajduje się w nim murowana krypta grobowa. W jej podziemiach spoczywają prochy rodu Skrzyńskich, a także zmarłego w 1927 r. Władysława Zaręby Skrzyńskiego – dziedzica tej miejscowości.
Obecną świątynię budowano w latach 1905-1911. Jest ona murowana, w stylu neoromańskim, konsekrowana w 1925 r. Została zaprojektowana przez Wiktora Sikorskiego z Krosna. Inicjatorem budowy kościoła pw. św. Zofii był ówczesny proboszcz ksiądz Jan Maria Steliński.