![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.
Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.
Położony na łagodnym zboczu doliny drewniany kościół (niegdyś cerkiew) został wzniesiony w 1927 r., na miejscu poprzedniego, spalonego w 1912 r. Jest to świątynia konstrukcji zrębowej, na planie krzyża z centralną kopułą na ośmiokątnym tamburze.
Nawa główna, transept i prezbiterium są tej samej szerokości i zamknięte są trójbocznie.
W otoczeniu XVIII-wiecznego parku, na niewielkim wzgórzu, znajduje się wzniesiony z cegły i kamienia dwór. Klasycystyczny obiekt powstał na przełomie XVIII i XIX stulecia. Należał niegdyś do Korczyńskich i Reitzensteinów.
Kościół wzniesiony został w 1759 r. jako cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia Matki Bożej. Był dwukrotnie przebudowywany oraz remontowany. W swej budowie zachował pierwotną formę, natomiast wnętrze uległo znacznej modernizacji, nie oddającej charakteru obiektu.
Na malowniczym zadrzewionym wzgórzu, za strumykiem wznosi się kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Końskiem. Pierwotnie istniała tu cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła, która została wzniesiona w 1812 r. Ta data widnieje na nadprożu odrzwi prowadzących do zakrystii.
Zagrożenia wynikające z istnienia wysypiska śmieci:
1. Codzienna działalność człowieka sprawia, że każdy z nas każdego dnia wytwarza odpady. Ze względu na nieprzydatność wielu rzeczy lub ich zużycie nazywa się je odpadami lub śmieciami.
Odpady możemy podzielić na grupy:
Odpady organiczne (obierki po warzywach i owocach, skorupki jaj);
Odpady nieorganiczne (folie, szkło, metale, papier, plastiki, substancje ciekłe i inne).
Do odpadów nieorganicznych zalicza się tak zwane odpady niebezpieczne, którymi są: świetlówki, baterie, oleje silnikowe, pojemniki po farbach i lakierach, kineskopy, przeterminowane leki.
Najważniejszym powodem obejmowania ochroną pewnych elementów przyrody było piękno, rzadkość występowania oraz stopień zagrożenia. Ochrona przyrody to nie tylko działanie dla dobra natury, to także utrzymanie równowagi systemów ekologicznych, a także zachowanie struktury i harmonii krajobrazu.
Cerkiew wybudowana została na wysokim, porośniętym starodrzewiem wzgórzu Dębnik. Jest ona jedynym elementem z dawnego kompleksu zabudowań klasztornych unickiego zakonu bazylianów, który przetrwał do naszych czasów. Wzniesiona została prawdopodobnie w latach 1510-1517, a przebudowana w drugiej połowie XVII i XIX wieku, jednak przeprowadzone kilka lat temu badania dendrochronologiczne budulca cerkwi, przeniosły datowanie jej budowy na rok 1659. Nie zmienia to w żaden sposób wartości i rangi zabytku.
W środku wioski, w malowniczych resztkach parku podworskiego, nad brzegiem stawu stoi drewniany kościółek pw. Matki Bożej Ostrobramskiej. Wzniesiony został w 1893 r., na miejscu poprzedniego z 1830 r.
MIEJSCE POSTOJU
Miły użytkowniku będąc tutaj pamiętaj, że:
- należy dbać o czystość tego miejsca,
- rozpalać ogień w miejscu wyznaczonym,
- nie myć swojego pojazdu środkami chemicznymi,
- swoje śmieci zabierz ze sobą,
- nie wolno Ci niszczyć przyrody, jesteś tu gościem, wiec traktuj to miejsce z należytym szacunkiem,
- w miarę możliwości zachowaj ciszę,
- nie należy dewastować tutejszych urządzeń.
Zostaw to miejsce takie, jakim chciałbyś je zastać jutro!
Las jako ochrona:
- las łagodzi i stabilizuje klimat: zmniejsza wahania temperatur, przeciwdziała występowaniu silnych wiatrów i łagodzi przebieg huraganów, zwiększa wilgotność powietrza i sprzyja występowaniu opadów;
- las chroni glebę przed nadmiernym wysuszeniem, erozją oraz odpływem wód, działa jak ogromna gąbka - magazynuje wodę w czasie ulewnych deszczy i przeciwdziała powodziom, a czasie suszy oddaje ją całej okolicy, łagodząc jej skutki;
Powyżej Przełęczy Użockiej na terytorium Ukrainy, w miejscu gdzie Bieszczady Wschodnie oddzielają się od Zachodnich, na wysokości 889 m n.p.m. (wschodni stok Piniaszkowego) swoje źródło ma rzeka San.
Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni wybudowany został w XIX w., na miejscu poprzedniego kościoła. Projekt tej neogotyckiej budowli, wzniesionej na sztucznym nasypie przypisywany jest Janowi Sas-Zubrzyckiemu, zaś fundatorami kościoła byli Feliks Pohorecki oraz miejscowi parafianie.
Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego to 6 gmin: Gmina Dubiecko, Dydnia, Nozdrzec, Krzywcza, Dynów oraz Miasto Dynów. Teren objęty działaniami ZGTPD stanowi niezwykle atrakcyjny obszar turystyczny i rekreacyjny skrywający bardzo wiele tajemnic. Liczne walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz atrakcje turystyczne stanowią ogromny potencjał dla rozwoju tego regionu.
Kościół w Jabłonce będący pierwszą świątynią parafialną na terenie wsi, wzniesiony został w latach 1936-1939, według projektu Bogdana Tretera. Reprezentuje tzw. styl podhalański, określany też w okresie międzywojennym jako styl narodowy. Inicjatywa budowy kościoła wyszła od mieszkańców Jabłonki, przy aprobacie i wsparciu Antoniego Kraińskiego – właściciela majątku. Wykonania jego z powodzeniem podjął się cieśla z Niebocka Władysław Myćka.
W malowniczym, rozległym parku krajobrazowym z przełomu XVIII i XIX w., obfitującym w wiekowe dęby, stoi zabytkowy dwór. Na przestrzeni stuleci stanowił własność Jaruntowskich, Słoneckich i Kraińskich. Wzniesiony pod koniec XVIII w. reprezentuje styl wczesnoklasycystyczny, choć widoczne są także zmiany dokonane podczas jego przebudowy w 1914 r.
Murowany, parterowy dwór wzniesiony został w 1845 r. z inicjatywy Edwarda Sękowskiego i mimo zawieruch dziejowych nieprzerwanie należy do tej rodziny.
Obecnie istniejący kościół wybudowano w 1828 r. jako greckokatolicką cerkiew filialną pw. Przemienienia Pańskiego. Powstała z inicjatywy Tekli z Bogdańskich Pohoreckiej, a dzięki staraniom księdza Iwana Dobrzańskiego.