1 2 3 4 5 6

Kalendarium


Partnerzy

Licznik odwiedzin: 3756956

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Stanowiska dokumentacyjne

Stanowisko dokumentacyjne – jest to kategoria ochrony przyrody, utworzona w celu zabezpieczenia dostępnych na powierzchni bądź możliwych do udostępnienia, a ważnych pod względem naukowo-dydaktycznym miejsc występowania formacji geologicznych, nagromadzeń skamieniałości lub tworów mineralnych, fragmenty eksploatowanych lub nieczynnych wyrobisk powierzchniowych lub podziemnych.

Na terenie objętym działalnością Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego istnieje jedno stanowisko dokumentacyjne po nazwą „Skałka z rybami”. Zlokalizowane jest w miejscowości Skopów położonej w gminie Krzywcza, a jego właścicielem jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie – Zarząd Zlewni Sanu w Przemyślu. Utworzono go w celu zabezpieczenia odsłoniętej bryły pakietu rogowców menilitowych – o zróżnicowanej grubości warstw (od 0,1 do 15 cm) i o prawie doskonałej łupliwości –znajdującej się w prawym brzegu potoku. Całość jest silnie zaburzona tektonicznie o bardzo zróżnicowanym układzie warstw skalnych, które rozpadają się na cienkie płytki zawierające niekiedy odciski organizmów morskich. 
Długość stanowiska wynosi 4 m, szerokość 2 m, wysokość 2 m.
Ochrona międzynarodowa – Pogórze Przemyskie PLH 180012.
Punkt centralny:
49°49,753 N,
22°29,483 E.

Fotografie prezentowane na stronie stanowią własność autorów i są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, publikowanie oraz wykorzystanie niniejszych fotografii bez wiedzy i zgody autora jest zabronione. 

 

 

 

WCZYTYWANIE