SZLAK IKON – ROWEROWY SZLAK DZIEDZICTWA KULTUROWEGO
Rowerowy szlak dziedzictwa kulturowego „Szlak Ikon” prowadzi śladami dawnych cerkwi, będących obecnie w użytkowaniu różnych wyznań. Pokrywa się miejscami z samochodowym „Szlakiem Architektury Drewnianej”. Główny, rowerowy, czerwony „Szlak Ikon” ma na terenie Polski około 110 km długości i przebiega od przejścia granicznego ze Słowacją na Przełęczy Radoszyckiej do przejścia granicznego w Krościenku na granicy polsko-ukraińskiej.
Od Mrzygłodu, Dobrej, Ulucza przez Pogórze Przemyskie do Horyńca Zdroju na Roztoczu prowadzi szlak niebieski, który z swoim pierwotnym założeniu miał stanowić szlak łącznikowy, ale z czasem wydłużył się łącząc najpiękniejsze zabytki architektury sakralnej, głównie drewnianej, na terenie Bieszczadów, Pogórza Przemyskiego i Roztocza. Kilkadziesiąt cerkiewek będących perełkami architektury drewnianej, w tym najstarsza drewniana cerkiew w Polsce znajdująca się w Uluczu, przepiękne cerkwie w Piątkowej, Chotyńcu oraz cerkwie w stylu bojkowskim i huculskim na terenie powiatu bieszczadzkiego stanowią niebywałą atrakcję kulturową. Szlak zbudowany jest z osi głównej, oznakowanej w kolorze czerwonym wytyczającej szkielet szlaku oraz z kilku szlaków łącznikowych w kolorze niebieskim i żółtym.
Szlaki łącznikowe:
• Szlak Ikon – Wokół Chwaniowa – żółty
• Szlak Ikon – Szczawne – Zagórz – niebieski
• Szlak Ikon – Radoszyce – Smolnik- niebieski
• Szlak Ikon – Komańcza – Wisłok Wielki – niebieski
• Szlak Ikon – Ustrzyki Dolne – Chmiel – niebieski
Jest to szlak dydaktyczny znakowany na niebiesko, w lewym górnym rogu tabliczki szlaku rowerowego umieszczono logo „Szlaku ikon” z charakterystycznym zarysem cerkwi, o łącznej długości 70 km, biegnący malowniczą Doliną Sanu oraz Górami Słonnymi. Na szlaku zwiedzimy 10 cerkwi i 2 muzea. Zobaczymy również Szlak można pokonywać zarówno pieszo, konno, rowerem, jak i płynąc doliną Sanu. Przebieg trasy i opisy wykonał Robert Bańkosz zaś znakowania dokonało PTTK Oddział „Ziemia Sanocka”.
Przebieg szlaku: Sanok Muzeum Historyczne (Galeria Ikon) – Prawosławny Sobór Katedralny – Muzeum Budownictwa Ludowego – cerkiew w Międzybrodziu – Góra Krzyż – Orle Skały – Słonny Wierch – cerkiew w Tyrawie Solnej – Mrzygłód – góra Przysłup – cerkiew w Hłomczy – cerkiew w Łodzinie – Witryłów – cerkiew w Uluczu – cerkiew w Dobrej – góra Gródek – Kreców – cerkiew w Siemuszowej – cerkiew w Hołuczkowie – Góra Słonna – Wujskie – Granicka – cerkiew w Sanoku – dzielnica Olchowce – Muzeum Historyczne.
Na podstawie: www.sanok.pl - Renata Kaniuczak