1 2 3 4 5 6

Kalendarium


Partnerzy





















Licznik odwiedzin: 3756896

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.



Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.



Szlak wodny Błękitny San

SZLAK WODNY BŁĘKITNY SAN
ULUCZ – WITYRYŁÓW – TEMESZÓW – KRZEMIENNA – OBARZYM – NIEWISTKA –
WARA – SIEDLISKA – NOZDRZEC – DĄBRÓWKA STARZEŃSKA – DYNÓW –
BACHÓRZ – BACHÓRZEC – SIELNICA – SŁONNE – WYBRZEŻE – ISKAŃ – BACHÓW –
BABICE – RUSZELCZYCE – KRZYWCZA – CHYRZYNA

San jest jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce. Liczy 457,8 km długości, powierzchnia jego dorzecza wynosi 16,9 tys. km². Z Bieszczadów San spływa na Pogórze Bukowskie gdzie między Leskiem i Sanokiem płynie tworząc szeroką, rozległą dolinę. Wzdłuż jego prawego brzegu ciągnął się Góry Słonne, przez które San przełamuje się w okolicy Trepczy i Międzybrodzia, zmieniając kierunek biegu na północny. Płynąc w dalszym ciągu pomiędzy pogórzami Dynowskim i Przemyskim, poniżej Dynowa zmienia wyraźnie kierunek na wschodni i utrzymuje go aż do Przemyśla. Dalszy nizinny przebieg rzeki przez Kotlinę Sandomierską ustala się ostatecznie w okolicach Medyki w kierunku północno-wschodnim. Szlak wodny środkowego Sanu ze Zwierzynia do Przemyśla posiada długość 158 km i przeciętny spadek na całej trasie 0,95‰ (na poszczególnych odcinkach od 1,7‰ do 0,6‰). Rzeka wije się malowniczo w obrębie gór i wysokich pogórzy i tworzy kilka razy naturalne przełomy, mocno wcinając się w podłoże. Stan wody w korycie uzależniony jest od pracy elektrowni Solina i potrafi znacząco zmienić się w ciągu kilku godzin. Najdłużej wysokie stany wody utrzymują się w okresie wiosennym, ale i w lipcu, ze względu na opady w górach, bywają wysokie, odpowiednie do spływu. W późniejszych miesiącach wyraźnie zmniejszają się. Z uwagi na większy spadek koryta i skaliste dno, trudniejszy do pokonania jest odcinek ze Zwierzynia do Sanoka. Dlatego większość spływów kajakowych zaczyna się dopiero w Sanoku.San uchodzi do Wisły koło Dąbrówki Pniowskiej poniżej Sandomierza w 279,7 km jej biegu.

Charakterystyczne odcinki turystycznego szlaku wodnego:
• graniczny odcinek górnego Sanu od ujścia potoku Negrylow do Procisnego,
• obowiązkowy odcinek Górskiej Odznaki Kajakowej PTTK z Procisnego do Rajskiego,
• szlak wodny środkowego Sanu ze Zwierzynia do Przemyśla przebiegający przez tereny Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego,
• szlak wodny dolnego Sanu z Przemyśla do ujścia do Wisły

Odcinek pomiędzy Uluczem a Krzywczą znakomicie nadaje się do wypraw kajakowych. To obszar 6 gmin należących do Związku gdzie trasę można zaplanować począwszy od każdego miejsca i spłynąć dowolny odcinek:


274,5 P Ulucz: zanim rozpoczniemy wyprawę należy odwiedzić jedną z najstarszych i dobrze zachowanych drewnianych cerkwi na Podkarpaciu - cerkiew w Uluczu. Na gminnej łące znajduje się dobre miejsce na biwak a do wody prowadzą nas schodki wykopane w ziemi.

271,4 L. Witryłów: warto zatrzymać się przy wysokiej kładce dla pieszych na drodze do Ulucza, która zwana jest również „mostem nepalski”. Niżej na lewym brzegu ujście Witryłówki, w tej okolicy ma powstać stanica wodna.

268,7 próg skalny „Ptasi Uskok”/Temeszów: po drodze mijamy największy na trasie spływu naturalny próg wodny z kamienną szachownicą – tym dłuższą, im niższy jest stan lustra wody – przez miejscową ludność zwany „Ptasim Uskokiem” ze względu na przesiadujące na kamieniach ptaki. W tym miejscu należy zachować szczególna ostrożność i trzymać się prawego brzegu. Poniżej progu na lewym brzegu pod wierzbą znajdujemy kameralne miejsce biwakowe z dojazdem od szosy.

266,2 L. Temeszów; ujście potoku: po prawej stronie możemy podziwić górę Dąbrowa (360 m n.p.m.) zaś popularne miejsce biwakowe spływów kajakowych znajduje się na łące poniżej byłego kościoła filialnego pw Matki Bożej Ostrobramskiej. Uwaga na mielizny.

264,7 L. Krzemienna/przewóz promowy: dopływamy do miejsca w którym możemy przeprawić się promem na drugi brzeg min. do Ulucza. Przy promie znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy "U Schabińskiej - Krzemienna nad Sanem" w którym znajduje się dobrze zaopatrzony bar, pole namiotowe z ciepłą wodą i prysznicami, domki, basen z pstrągami. W Krzemiennej warto zobaczyć drewniany kościół (dawna cerkiew) pw Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni (około 2 km od brzegu).

264,0 L. Obarzym/ujście Starej Rzeki: na lewym brzegu podziwiamy górę Hom (382,2 m n.p.m.) a w Obarzymie drewniany kościół (niegdyś cerkiew) pw Zwiastowania NMP (ok. 3 km od brzegu Sanu). Po obu stronach rzeki znajduje się kopalnia kruszywa.

261,0 L. Niewistka/ujście potoku Niewistka (Rozpucie): mijamy ładne miejsce biwakowe a z przodu pojawia się Las Warski z górą Nawarzyce. Za zakrętu wyłania się wieś Siedliska z górami Wierzchowina i Dębowa (447,0 m n.p.m.) w której możemy zobaczyć drewnianą cerkiew greckokatolicką pw św. Michała Archanioła (niegdyś kościół rzymskokatolicki) obecnie nieużytkowaną.

260,0 P. Wołódź: warto zatrzymać się by zwiedzić opuszczoną neogotycką kaplicę grobową Trzcińskich z końca XIX wieku. Koryto Sanu podchodzi tutaj pod strome zbocza górskie, porośnięte Lasem Warskim z górą Boża Męka na końcu pasma.

257,3 L. Wara/ kładka: przepływany pod druga wiszącą kładka wisząca na drodze z Wary do Siedlisk, pod nią kamieniste bystrze. We wsi zachowała się drewniana cerkiew greckokatolicka pw Podwyższenia Krzyża Świętego z 1888 roku, która obecnie nie jest używana i popada w ruinę (ok. 1,5 km od brzegu).

256,3 P. Gdyczyna/ujście Jaworka: za zakrętem ponownie pojawia się panorama wsi Siedliska.

253,6 L. Nozdrzec/prom: mijamy przeprawę promową na drodze do Siedlisk i Dąbrówki Starzeńskiej. Na prawym brzegu duża kopalnia kruszywa a po przeciwnej stronie w Nozdrzcu warto zobaczyć – późnobarokowy zespół pałacowy, kościół pw św. Stanisława Biskupa czy kamienny obelisk upamiętniający zniesienie pańszczyzny.

250,1 P. Dąbrówka Starzeńska/ujście potoku Kruszelnica: przed potokiem znajdziemy wyjście na prawy brzeg. Warto zwiedzić ruiny zamku, wybudowanego w XVI wieku przez Stanisława Stadnickiego, otoczone dużym parkiem ze starymi drzewami oraz kaplicę grobową, do której prowadzi piękna grabowa aleja.

247,9 L. Dynów/most drogowy: po prawej stronie rzeki przed mostem znajdziemy się posterunek hydrologiczny, schodki, umocnione miejsce dla łódki. W okresie letnim od maja do września w soboty, niedziele i święta między Dynowem a Przeworskiem kursuje kolejka wąskotorowa Pogórzanin - jedna z większych regionalnych atrakcji. Warto więc zwiedzić stację kolejki oraz zabytkowy tabor kolejowy.

247,4 L. Dynów/miejsce biwakowe: po lewej spotkamy bardzo dobrze wyposażone miejsce biwakowe. W mieście (około 2 km od brzegu) warto zobaczyć zespół kościelny w skład którego wchodzi: kościół pw św. Wawrzyńca, dzwonnicą wraz z kaplicą, murowane ogrodzenie z bramą w kształcie łuku triumfalnego.

247,0 P Dynów/Bartkówka: po prawej stronie, 50 m od ujścia potoku pod wierzbą istnieje możliwość biwaku. Dogodny dojazd do miejsca biwakowego utwardzoną drogą od szosy przy której stoi kościół, nowy budynek OSP i sklep.

245,5 L. Dynów/ujście Dynówki: na prawym brzegu osada Skała, położona pod górą Winnica a za nią San zmienia zdecydowanie kierunek z północnego na wschodni.

242,1 L. Bachórz/kompleks rekreacyjno-sportowy „Pod Dębiną”: na lewym brzegu znajdziemy kompleks rekreacyjno-sportowy „Pod Dębiną” wyposażony pole namiotowe, camping, boiska, wiatę z grillem. Dojedziemy do niego drogą gminna znajdującą się nieopodal „Karczmy Pod Semaforem” (obiektu znajdującego się na szlaku „Podkarpackie Smaki”). Poniżej kompleksu ujście potoku Szklarka. W Bachórzu możemy zobaczyć fragmenty zespołu dworsko-parkowego, kościół pw św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia NMP, murowany dworzec kolejki wąskotorowej (około 2 km od brzegu).

240,8 L. Bachórz/Chodorówka: znajdziemy tutaj prywatne miejsce biwakowe z dobrym, utwardzonym dojazdem z Bachórza. W dali widzimy wzgórze zwane Parasol (285,5 m n.p.m.) z wierzchołkiem otoczonym wałem. Na nim znaleziono cmentarzysko kultury łużyckiej.

236,6 L. Bachórzec/prom: mijamy przeprawę promowa do Sielnicy i Dylągowej. We wsi Bachórzec warto zwiedzić zabytkowy kościół drewniany pw św. Katarzyny z 1763 roku (około 2 km od brzegu).

234,3 P. Sielnica/ujście Dylągówki: na lewym brzegu rzeki znajdujemy pierwsze z licznych w okolicy, łatwo dostępne z wody pole biwakowe (przy przewozie łódką przez rzekę). Na tym odcinku należy uważać w rzece na mielizny.

232,1 L. Słonne/kładka: po lewej stronie za kładką znajdziemy rozległe pole namiotowe i campingowe z natryskami i WC. Istnieje również możliwość noclegu w wyremontowanej nieużywanej szkole dla 20 osób. Warto przejść kładką na położoną na prawym brzegu górę Łubienkę gdzie roztacza się rozległy widok na okolicę. W ciągu godziny możemy dojść leśną drogą (około 4 km) do Piątkowej, gdzie znajduje się cerkiew greckokatolicka pw św. Dymitra.

227,5 L. Wybrzeże/prom: mijamy kolejną przeprawę promową na Sanie oraz w bliskim sąsiedztwie wysoką wisząca kładka dla pieszych. Po lewej stronie rzeki możemy podziwiać górę Łysą (284,0 m n.p.m.) a po prawej na wzniesieniu (288,0 m n.p.m.) pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska. Odpocząć możemy na rozległym miejscu biwakowym znajdującym się na prawym brzegu Sanu a później zwiedzić XIX-wieczny zespół dworski zabudowaniami gospodarczymi i parkiem.

226,3 L. Wybrzeże/ujście potoku Drohobyczka: nad potokiem po lewej stronie leży Dubiecko, którego z wody niestety nie zobaczymy bo zasłaniają go porośnięte dzikie brzegi. W tej okolicy należy uważać na kamieniste płycizny.

222,8 L. Nienadowa/ujście potoku Świnka: mijamy strome zalesione zbocza Góry Iskańskiej a przed nami pojawia się góra Słoniec (312,0 m n.p.m.). To pierwszy dłuższy odcinek Sanu bez zakrętów na którym nadal musimy uważać na płycizny.

221,7 P. Iskań/most drogowy: przepływamy pod mostem drogowym łączącym Dubiecko z Birczą. Za nim po prawej stronie miejsce biwakowe.

219,8 P. Iskań/ujście potoku Jawornik: przed nami na wprost zauważymy rozległe zbocza Góry Prymiatyna (376,4 m n.p.m.), które rzeka San powoli i na znacznym odcinku okrąża. Przy drodze ładne miejsce biwakowe na którym możemy odpocząć.

217,8 P. Łazy Bachowskie/ujście Stupnicy: przed nami Bachów, nieco niżej dogodne wyjście z wody oraz sklep w którym możemy uzupełnić zapasy. Znajdziemy tu również łąkę idealnie nadającą się na biwak.

215,9 P. Bachów/kładka: nad głowami mijamy wiszącą kładkę dla pieszych, wykorzystywaną jako lokalny most (przejeżdżają przez nią traktory). Poniżej na lewym brzegu znajdziemy dogodnie miejsce biwakowe z plażą.

213,3 L. Babice/prom: mijamy przeprawę promową. W Babicach warto zobaczyć kościół pw. św. Trójcy, cerkiew greckokatolicką pw Zaśnięcia Matki Bożej, obecnie nieużywaną, zespół dworski z II połowy XIX wieku. W odległości niespełna kilometra od promu znajdziemy hotel, restaurację, bar i sklepy. Stad też, możemy podziwiać na kolejny przełom na rzece San.

211,0 L. Ruszelczyce/bród przez rzekę: we wsi zachował się typowy budynek niemieckiej straży granicznej z okresu II wojny światowej, flankowany dwiema kamiennymi kaponierami ze strzelnicami.

206,3 L. Krzywcza: dawne miasteczko w którym możemy zobaczyć piękną greckokatolicką cerkiew pw Narodzenia NMP, kościół pw Narodzenia NMP oraz zespół dworsko-parkowy z XVII wieku.

205,0 P Chyrzyna/most drogowy: przed nami nowy most a obok na prawym brzegu pole biwakowe z kominkiem i zadaszeniem, położone pod stokami góry Prymiatyna. Koryto rzeki w tym miejscu jest zdecydowanie poszerzone. W Chyrzynie znajduje się drewniana cerkiew greckokatolicka pw św. Szymona Słupnika (2 km od brzegu).

204,7 L. Chyrzyna/ujście potoku Kamionka: na horyzoncie mijamy odległe wzniesienia na których wyłaniają się domy Reczpola. Zbliżamy się do lesistego przełomu.

Na podstawie: http://podkarpackie.travel/pl/szlak-wodny-blekitny-san - Renata Kaniuczak

 

 

 

WCZYTYWANIE