Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.
Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.
Południowo-wschodnia Polska, w tym Pogórze Dynowskie to region charakteryzujący się cennymi i wyjątkowymi walorami przyrodniczymi i kulturowymi, zarówno materialnymi, jak i duchowymi. Wiedzą o tym Włodarze Gmin należących do Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego, który corocznie organizuje konferencje poświęcone tej tematyce.
W 2019 r. to miasto Dynów gościło uczestników XVI Konferencji Naukowo-Technicznej „Błękitny San”. Obrady odbyły się 23 maja, z tematem przewodnim: „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy gmin Pogórza Dynowskiego determinantą ochrony dóbr przyrodniczych i kulturowych oraz rozwoju turystyki”.
Patronat honorowy nad obradami sprawowali:
Konferencja jako stałe wydarzenie naukowe tej części Podkarpacia została ponownie objęta Patronatem Naukowym przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, a w Komitecie Naukowym zasiedli:
Za sprawną organizację całego przedsięwzięcia odpowiedzialny był Komitet Organizacyjny, który stanowili:
Formuła Związkowych Konferencji składała się tradycyjnie z dwóch części. W pierwszej odbył się panel dyskusyjny i sesja naukowa, natomiast w drugiej wycieczka terenowa oraz na zakończenie uroczysta kolacja.
Otwarcia Konferencji dokonał Prezes Zarządu Związku Zygmunt Frańczak w towarzystwie Przewodniczącego Zgromadzenia Związku Jacka Grzegorzaka, który przywitał uczestników Konferencji, przedstawił przybyłych gości, Komitet Honorowy, Komitet Naukowy oraz Prelegentów.
Wśród zaproszonych gości obecnych na sali konferencyjnej m.in. byli: Leszek Jankowski – Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego, Oddział Karpacki w Krakowie, Krystyna Sołek – Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Jacek Adamski – Wicestarosta Brzozowski, Bartłomiej Kuchta – Wójt Gminy Hyżne, Jerzy Wolski – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu, Krzysztof Strzyż – Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów, Józef Kocaj – Prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Dynowie, Adam Ryba – Wiceprezes Banku Spółdzielczego w Dynowie.
Składający się na pierwszą cześć konferencji panel dyskusyjny, który dotyczył zagospodarowania odpadów, odnawialnych źródeł energii i sposobu kształtowania się cen za energię poprowadził Prezes Zarządu Związku – Zygmunt Frańczak, a uczestniczyli w nim: Andrzej Kulig – Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Andrzej Indycki – Dyrektor Działu Wniosków i Doradztwa Energetycznego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Monika Wesołowska – specjalista ds. odpadów PGE ENERGIA CIEPŁA S.A., Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie oraz Janusz Magoń – główny specjalista ds. rynku samorządowego PGE Obrót S.A., Oddział z siedzibą w Rzeszowie.
Zaproszeni do panelu eksperci po swoich wystąpieniach chętnie i cierpliwie odpowiadali na pytania, które zostały do nich skierowanie.
Po krótkiej przerwie wznowiono obrady podczas których wygłoszonych zostało dziewięć referatów zakwalifikowanych przez Komitet Naukowy:
Wygłoszone referaty wraz z pozostałymi siedmioma, których ze względu na ograniczony czas nie zaprezentowano, opublikowane zostaną w monografii.
Na potrzeby Konferencji przygotowano również materiały konferencyjne obejmujące m.in. skróty wszystkich wygłoszonych opracowań oraz materiały promocyjne Związku i miasta Dynów.
W przerwie między obradami uczestnicy Konferencji podziwiali popisy artystyczne dyplomatów i uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dynowie, a po obiedzie wszyscy chętni wzięli udział w wycieczce prezentującej walory kulturowe i przyrodnicze Dynowa: Kościół Parafialny pw. św. Wawrzyńca oraz park podworski z zabytkową oficyną.
Organizatorzy Konferencji składają wszystkim uczestnikom podziękowania za udział i wygłoszenie interesujących doniesień, a członkom Komitetu Naukowego za profesjonalne poprowadzenie obrad. Przebieg konferencji i uzyskane rezultaty stanowią zobowiązanie do przygotowania kolejnych edycji.
Szczególne podziękowania kierujemy do Józefa Stolarczyka – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bachórzu – za pomysł, przygotowanie i poprowadzenie wycieczki oraz Jerzego Kołodzieja – Dyrektora Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dynowie za przygotowanie popisów muzycznych uczniów szkoły.
Renata Kaniuczak
Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego
Podczas konferencji pomagali również: Jan Prokop (oprawa fotograficzna), Katarzyna Iwańska i Karolina Duduś.