1 2 3 4 5 6

Kalendarium


PartnerzyLicznik odwiedzin: 3026697

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
4. Kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy w Witryłowie

4. Kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy w Witryłowie

Na malowniczym zadrzewionym wzgórzu, za strumykiem wznosi się kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Końskiem. Pierwotnie istniała tu cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła, która została wzniesiona w 1812 r. Ta data widnieje na nadprożu odrzwi prowadzących do zakrystii.

Ta drewniana świątynia konstrukcji zrębowej jest dwudzielna. Ma kamienne podmurowanie. Z zewnątrz jest oszalowana z listwowaniem. Posiada nawę prostokątną z wydzielonym wewnątrz babińcem. Ma prezbiterium zbliżone do kwadratu i chór wsparty na dwóch filarach. Do prezbiterium od strony północnej przylega zakrystia. Dach jest czterospadowy, wspólny dla nawy i prezbiterium, zwieńczony ośmioboczną wieżyczką, w której znajduje się sygnaturka z początku XX w.
Ikonostas uległ zniszczeniu. Zachował się jedynie krzyż procesyjny z początku XIX w., malowany dwustronnie, który przedstawia Chrystusa Ukrzyżowanego i Chrystusa w Grobie.
Po roku 1947 świątynia nie była użytkowana i uległa poważnym zniszczeniom. W 1981 r. po przejęciu przez kościół rzymskokatolicki przeprowadzono w niej kapitalny remont.
Przed wejściem do kościoła znajduje się kamienna grota Matki Bożej.

Autorzy fotografii: Przemysław Woźny, Sławomir Żuk, Grzegorz Cipora

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE