1 2 3 4 5 6

Kalendarium


PartnerzyLicznik odwiedzin: 3026769

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
14. Kościół pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni

14. Kościół pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni

Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni wybudowany został w XIX w., na miejscu poprzedniego kościoła. Projekt tej neogotyckiej budowli, wzniesionej na sztucznym nasypie przypisywany jest Janowi Sas-Zubrzyckiemu, zaś fundatorami kościoła byli Feliks Pohorecki oraz miejscowi parafianie.

Świątynia jest trójnawowa, posiada dwuwieżową fasadę zakończoną szpiczastymi dachami. Nawę główną od bocznych oddzielają wysokie arkady filarowe. Prezbiterium zamknięte pięciobocznie jest wyraźnie oddzielone od nawy głównej i lekko podwyższone w stosunku do nawowej części świątyni. Po lewej stronie jest zakrystia, a po prawej kaplica Matki Bożej. Zarówno w nawach, jak i w prezbiterium oraz w zakrystii i przedsionkach rozpostarte jest sklepienie żebrowe. W nawach oprócz okien przeszklonych przeźroczystymi szybami umieszczone są również kolorowe witraże oraz barwne rozety.
Ściany kościoła zdobi polichromia pochodząca z 1894 r., odnawiana w 1917 r., 1960 r. i po 1981 r.
Ołtarze dydyńskiej świątyni oraz ambona wykonane zostały w snycerskiej pracowni w Wiedniu.
Wyposażenie neogotyckiego kościoła pochodzi z XVIII i XIX w. Na szczególną uwagę zasługuje: XVIII-wieczny obraz Świętej Rodziny znajdujący się w głównym ołtarzu, barokowa rzeźba patrona kościoła – św. Michała Archanioła z 1719 r., kamienna kropielnica z przełomu XVII/XVIII w., barokowy kielich i dwa cynowe lichtarze, portret biskupa Wacława Hieronima Sierakowskiego z około 1754 r, obraz przedstawiający św. Józefa z Dzieciątkiem pochodzący z kaplicy dworskiej w Temeszowie, wizerunek św. Anny Samotrzeciej z pierwszej połowy XIX w.
Obok kościoła znajduje się drewniana plebania, wzniesiona około 1917 r. Stanowi ona przykład jednego z najciekawszych budynków wzniesionych w stylu zakopiańskim na terenie województwa podkarpackiego.
Nieopodal plebanii jest dwukondygnacyjny spichlerz z XIX w., przebudowany około 1927 r.

Autorzy fotografii: Przemysław Woźny, Sławomir Żuk, Grzegorz Cipora

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE