1 2 3 4 5 6

Kalendarium


PartnerzyLicznik odwiedzin: 3026658

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
16. Kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jabłonce

16. Kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jabłonce

Kościół w Jabłonce będący pierwszą świątynią parafialną na terenie wsi, wzniesiony został w latach 1936-1939, według projektu Bogdana Tretera. Reprezentuje tzw. styl podhalański, określany też w okresie międzywojennym jako styl narodowy. Inicjatywa budowy kościoła wyszła od mieszkańców Jabłonki, przy aprobacie i wsparciu Antoniego Kraińskiego – właściciela majątku. Wykonania jego z powodzeniem podjął się cieśla z Niebocka Władysław Myćka.

Zbudowany z drewna modrzewiowego kościół ma kamienne podmurowanie. Ustawiony jest na rzucie wydłużonego prostokąta z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Wnętrze podzielone jest na trzy nawy z obejściem wokół prezbiterium zaadaptowanym na zakrystię. Nawa główna i prezbiterium są znacznie wyższe i szersze od naw bocznych. Pokryte są wspólnym, dwuspadowym dachem z gontu, zakończonym trójkątnym szczytem od zachodu, opadającym trzema połaciami od wschodu, a zwieńczonym strzelistą neogotycką wieżyczką na sygnaturkę. Z zewnątrz ściany kościoła pokryte są ozdobnym szalunkiem z desek zaostrzonych na końcach imitujących gont.
We wnętrzu ściany, strop i parapet pokrywa ozdobna listwa boazeryjna, która w nawie głównej zawiera elementy podhalańskiej sztuki snycerskiej.
W nawie głównej znajduje się drewniany ołtarz współczesny kościołowi z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Nawy boczne zamykają niewielkie, ale bardzo misterne ołtarze – Pana Jezusa i św. Stanisława Kostki z drewnianymi rzeźbami. Pod stropem znajduje się belka tęczowa z grupą Pasji oraz XIX-wieczny żyrandol przeniesiony z dworu Kraińskich.
Obok kościoła ustawiono na ośmiobocznym słupie kamienną figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Rzeźba z szarego piaskowca pochodząca z 1880 r. została przeniesiona z parku podworskiego w Jabłonce.

Autorzy fotografii: Sławomir Żuk, Przemysław Woźny

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE