1 2 3 4 5 6

Kalendarium


PartnerzyLicznik odwiedzin: 3026694

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
17. Dwór w Jabłonce

17. Dwór w Jabłonce

W malowniczym, rozległym parku krajobrazowym z przełomu XVIII i XIX w., obfitującym w wiekowe dęby, stoi zabytkowy dwór. Na przestrzeni stuleci stanowił własność Jaruntowskich, Słoneckich i Kraińskich. Wzniesiony pod koniec XVIII w. reprezentuje styl wczesnoklasycystyczny, choć widoczne są także zmiany dokonane podczas jego przebudowy w 1914 r.

Dwór na rzucie prostokąta, parterowy, z mieszkalnym poddaszem, jest zwrócony frontem na południe. Od strony zachodniej zachował się pozbawiony balustrady półkolisty taras, natomiast od strony wschodniej oszalowana weranda. Elewacja frontowa to dwukondygnacyjny portyk wsparty na czterech kolumnach, zamkniętych trójkątnym szczytem i prostokątnym ryzalitem poprzedzonym tarasem. Od północy znajduje się balkon wsparty na czterech kamiennych, sfazowanych filarach. Dookoła pod okapem biegnie profilowany gzyms. Całość obiektu pokryta jest wielospadowym, mansardowym dachem z lukarnami, który nad portykiem przechodzi w dwuspadowy.
W trakcie generalnego remontu i adaptacji na cele hotelowe układ wnętrz dworu został poważnie zmieniony. Nadal jednak centralnym punktem jest sień, ze stylowymi drewnianymi schodami, które oświetla owalne okno w dachu. Z pięknego wystroju zachowały się tylko XIX-wieczne kominki: w salonie (kamienny z dwoma konsolami) i w pomieszczeniu południowo-zachodnim (narożny ujęty pilastrami, dźwigającymi gzyms, a nad nim nisza).
Poniżej dworu usytuowany jest staw, wokół którego rozciąga się okazały ogród. Założenie ogrodowe zostało poważnie zniekształcone, nie mniej jednak na uwagę zasługuje ponad 60 gatunków roślin drzewiastych oraz krzewów. Są wśród nich gatunki rodzime: liczne dęby, sosna, limba, cis pospolity. Wprowadzono także drzewa i krzewy obcego pochodzenia takie jak: magnolia pośrednia, sosna wejmutka i rumelijska, żywotniki, świerk kłujący, platan klonolistny, daglezja zielona.
W latach trzydziestych XX w. we dworze gościł, na zaproszenie ówczesnego właściciela Antoniego Kraińskiego, znany pisarz i dziennikarz Melchior Wańkowicz. Swój pobyt w Jabłonce uwiecznił w książce „Anoda – katoda”.
Obecnie obiekt pełni funkcję centrum konferencyjnego „Dwór Jabłonka”.

Autorzy fotografii: Stanisław Cyparski, Grzegorz Cipora, zbiory Henryka Berendta

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE