1 2 3 4 5 6

Kalendarium


PartnerzyLicznik odwiedzin: 3026623

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
18. Dwór w Wydrnej

18. Dwór w Wydrnej

Murowany, parterowy dwór wzniesiony został w 1845 r. z inicjatywy Edwarda Sękowskiego i mimo zawieruch dziejowych nieprzerwanie należy do tej rodziny.

Budynek jest dwutraktowy. Przed wejściem znajduje się ganek wsparty na czterech kolumnach, a nad nim facjata z balkonem. Dach jest czterospadowy z lukarnami, kryty dachówką. Pierwotnie we dworze znajdowało się pięć pomieszczeń oraz sień. Około 1890 r. staraniem Franciszka Ksawerego Goedla dobudowano z cegły podpiwniczoną część zachodnią. Dwór gruntownie został przebudowany w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wówczas podniesiono dach oraz zamieniono dawny strych na mieszkalne poddasze.
Wewnątrz dworu zachowały się belkowane stropy oraz dębowe podłogi z desek, ułożone w kwadraty. Z wystroju, na uwagę zasługuje XVIII-wieczna komoda kolbuszowskiej roboty, dwa obrazy z pejzażami późnoklasycystycznymi (w tym jeden z 1837 r.) oraz portrety, pochodzące ze zniszczonego dworu w Witryłowie: dwa XVIII-wieczne przedstawiające Fredrę i Fredrową oraz jeden w stylu biedermeierowskim, ukazujący zmarłą w 1855 r. Teklę z Grodzickich Sękowską.
Dwór otacza stary ogród, rozplanowany na rzucie regularnego prostokąta. Przeważają w nim lipa drobnolistna, klon polny, jesion wyniosły. Powyżej dworu jest wał ziemny z aleją grabową. Do dworu wjeżdża się przez piękną, drewnianą bramę, przy której rośnie pomnikowa lipa.
W latach trzydziestych we dworze mieszkał lwowski chemik technolog prof. Kazimierz Kling. Z tego dworu pochodziła jego matka Jadwiga Sękowska. Tutaj właśnie dnia 21 lipca 1929 r. odwiedził Klinga jego serdeczny przyjaciel, prezydent RP Ignacy Mościcki. Wydarzenie to upamiętnia zachowana fotografia, która znajduje się obok.
We dworze gościł również znany literat Melchior Wańkowicz, który o tej wizycie wspomniał w książce „Anoda – katoda” oraz „Ziele na kraterze”.

Autorzy fotografii: Przemysław Woźny, Jan Kościelny

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE