1 2 3 4 5 6

Kalendarium


PartnerzyLicznik odwiedzin: 3026730

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
19. Kościół filialny pw. Zwiastowania NMP w Obarzymie

19. Kościół filialny pw. Zwiastowania NMP w Obarzymie

Obecnie istniejący kościół wybudowano w 1828 r. jako greckokatolicką cerkiew filialną pw. Przemienienia Pańskiego. Powstała z inicjatywy Tekli z Bogdańskich Pohoreckiej, a dzięki staraniom księdza Iwana Dobrzańskiego.

Usytuowana w centrum wsi świątynia jest orientowana, drewniana o konstrukcji zrębowej, na planie ośmioboku. Posiada kalenicowy, wielopołaciowy dach z sygnaturką pokryty blachą, ściany pobite gontem oraz betonowy cokół.
W 1970 r. została wyremontowana i od tego czasu użytkowana jest jako kościół rzymskokatolicki pw. Zwiastowania NMP. Wnętrze wtedy oszalowano. W 2018 r. dzięki staraniom Proboszcza Parafii, mieszkańców Obarzyma, a także samorządu kościół ponownie przeszedł gruntowny remont. Wyremontowano dach z pierwotną kopułą, usunięto szalunki, a konserwatorzy dzieł sztuki przywrócili świątyni oryginalne wnętrze, przedstawiające iluzjonistyczną polichromię z I poł. XIX w. o motywach architektonicznych ze scenami Ukrzyżowania i Zmartwychwstania, postaciami ewangelistów i Oka Opatrzności.
W kościele zachowały się również drewniane epitafia inskrypcyjne: Tekli z Bogdańskich Pohoreckiej oraz Ludwika Wysockiego.

Autor fotografii: Grzegorz Cipora

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE