1 2 3 4 5 6

Kalendarium


PartnerzyLicznik odwiedzin: 3026758

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Końskiem

Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Końskiem

Położony na łagodnym zboczu doliny drewniany kościół (niegdyś cerkiew) został wzniesiony w 1927 r., na miejscu poprzedniego, spalonego w 1912 r. Jest to świątynia konstrukcji zrębowej, na planie krzyża z centralną kopułą na ośmiokątnym tamburze.
Nawa główna, transept i prezbiterium są tej samej szerokości i zamknięte są trójbocznie.

Wewnątrz znajduje się późnobarokowy ołtarz główny z kręconymi kolumnami, o bogatej dekoracji snycerskiej z bujnego akantu, datowany na 1736 r., który pochodzi z cerkwi parafialnej w Uluczu. Boki ołtarza głównego zdobią późnobarokowe rzeźby śś. Piotra i Pawła (1719 r.) pochodzące z dawnego kościoła parafialnego w Dydni.
Ołtarze boczne są również późnobarokowe i pochodzą z byłej cerkwi z Krzywego. W polu głównym prawego ołtarza jest późnobarokowy obraz św. Józefa z Dzieciątkiem, a w zwieńczeniu obraz Świętej Trójcy. Centralne miejsce w lewym ołtarzu zajmuje obraz Serca Pana Jezusa. Na predellach znajdują się malowidła przedstawiające sceny z życia Jezusa.
Z innych elementów wyposażenia kościoła na uwagę zasługują rokokowy krzyż ołtarzowy z XVIII w., szafa zakrystyjna z pierwszej połowy XIX w., a także XIX-wieczny ludowy krucyfiks.
Świątynię otacza wieniec drzew. Poza nim zachowała się murowana, parawanowa dzwonnica, wyposażona w trzy dzwony. Jeden z nich pochodzi z 1712 r. Widnieje na nim napis pisany cyrylicą.

Autorzy fotografii: Grzegorz Cipora, Przemysław Woźny

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE