1 2 3 4 5 6

Kalendarium


PartnerzyLicznik odwiedzin: 3026709

Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Tablica na trasie rowerej
2. Dwór w Końskiem

2. Dwór w Końskiem

W otoczeniu XVIII-wiecznego parku, na niewielkim wzgórzu, znajduje się wzniesiony z cegły i kamienia dwór. Klasycystyczny obiekt powstał na przełomie XVIII i XIX stulecia. Należał niegdyś do Korczyńskich i Reitzensteinów.

Dwór jest parterowy, dwutraktowy, zbudowany na planie wydłużonego prostokąta, zwrócony frontem ku północy, z symetrycznie rozmieszczonymi oknami. Fasady: wschodnia i zachodnia są dziewięcioosiowe, z umieszczonym pośrodku portykiem wraz z tympanonem, wspartym na czterech filarach. W fasadzie południowej i północnej znajdują się wąskie drzwi prowadzące do sieni. Wnętrze jest dwutraktowe, z pięcioma pomieszczeniami w każdym trakcie. Obiekt przykrywa czterospadowy dach z dwuspadowymi zadaszeniami nad portykami. W piwnicach zachowała się część sklepień kolebkowych.
Obok dworu stoi podobnie datowana, murowana oficyna. Parterowa, częściowo podpiwniczona, powstała na planie wydłużonego prostokąta, pokryta jest dwuspadowym dachem ze szkarpami w narożach. Dojazd do dworu i oficyny poprzedzają dobrze zachowane, XIX-wieczne zabudowania folwarczne – stajnie, stodoły i spichlerze – świetnie oddające ducha czasu dawnego majątku.
Szlachetną prostotę i klasyczne piękno dworu podkreśla XVIII-wieczny park z dwoma połączonymi ze sobą stawami. Usytuowany jest na wysokim nasypie w kształcie podkowy otwartej od wschodu, gdzie znajduje się podjazd do dworu. Rosną w nim klony, kasztanowce, lipy, modrzewie oraz akacje.
W pobliżu dworu, na skrzyżowaniu dróg, stoi kaplica mszalna wzniesiona w 1938 r. przez ostatnich właścicieli majątku w Końskiem, Nowakową i jej zięcia Thena. Obecnie nie jest używana. Kaplica jest pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli, którego pochodzenie ustna tradycja wiąże właśnie z Końskiem.

Autor fotografii: Przemysław Woźny

powróć do mapy trasy rowerowej... | powróć do listy tablic na trasie rowerowej...

 

 

 

WCZYTYWANIE