“WIERZBOWY AZYL – społeczny zakątek inwencji i relaksu w Hadlach Szklarskich”

Grupa nieformalna „HADLANIE” w składzie: Andrzej Pieniążek, Jan Chohura oraz Zofia Solarz w dniach 22-23 listopada 2022 roku realizowała w Hadlach Szklarskich w gminie Jawornik Polski inicjatywę pn. WIERZBOWY AZYL – społeczny zakątek inwencji i relaksu w Hadlach Szklarskich.

Głównym punktem realizowanego projektu były dwudniowe warsztaty dla mieszkańców Hadli i okolic podczas których trenerzy Adam i Wojtek z ŻyWej Pracowni z Krakowa wybudowali wspólnie z społecznością lokalną żywą altanę. Ta „budowla” powstała na terenie pałacowo-parkowym w Hadlach Szklarskich, a jej wyjątkowość polega na tym, że bo do jej powstania nie został wykorzystany nawet gram cementu, żwiru czy piasku, choćby jeden gwóźdź czy łata z deski. Materiał z którego została wybudowana altana to witki z wierzby w różnych rozmiarach, które umiejętnie splecione, spięte i związane stworzyły altanę, która już wiosną ożyje, puszczając zielone pędy.
Podczas warsztatów oprócz budowy altany uczestnicy uczyli się również stawiać wierzbowe płotki oraz wyplatać drobne elementy dekoracyjne do przydomowego ogrodu.
Oprócz mieszkańców Hadli Szklarskich i okolicznych miejscowości w zajęciach warsztatowych uczestniczyli seniorzy z Dziennego Domu Pobytu w Hucisku Jawornickim. W tak szacownym towarzystwie oficjalnie przecięto jutowy „sznur” i oddano społeczności Hadli Szklarskich altanę do użytkowania.

Koordynacja oraz pomysł projektu Renata Kaniuczak z biura Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego.

Inicjatywa realizowana była w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, LGD Stowarzyszanie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON-Rozwój i Innowacja”.

Skip to content