„Z questem odkrywamy tajemnice przyrody – cykl wydarzeń promujących OZE na terenie Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego”.

Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego realizuje obecnie projekt pn. „Z questem odkrywamy tajemnice przyrody – cykl wydarzeń promujących OZE na terenie Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego”.

Działania projektowe polegać będą na organizacji szeregu wydarzeń edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół podstawowych, na które składać się będą m.in. warsztaty tworzenia questów, organizacja grywalizacji czyli pikniku na których inaugurowane będą powstałe questy, organizacja konkursu plastycznego pn. „OZE w mojej miejscowości” oraz zakup zestawów eksperymentalno-edukacyjnych dla szkół. Zadanie realizowane będzie na terenie 9 miast i gmin wchodzących w skład Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego.

Projekt rozpoczynamy od organizacji warsztatów tworzenia questów.  Uczniowie z klas od VI-VIII poprowadzeni przez doświadczonych edukatorów przeprowadzą analizę miejsca i potencjału przyrodniczego w kontekście opracowania questu, wspólnie zaprojektują i stworzą wierszowany tekst, mapę oraz ilustracje, a także własnoręcznie wykonają pieczęć, która będzie symbolicznym skarbem.

Stworzony quest, zostanie wydany na formie ulotki (dostępnej w biurze Związku i na stronach www.) oraz umieszczony ogólnopolskiej aplikacji mobilnej Questing. Każdy powstały quest będzie miał swoją inaugurację na zasadzie grywalizacji pn. Turniej Grywalizacji. Turniej to forma pikniku podczas którego uczniowie szkoły w której odbywały się warsztaty, lub też zaproszeni uczniowie z innych szkół gminy, niezaangażowani w tworzenie questu podążą jego trasą w jak najkrótszym czasie. Trzy najszybsze drużyny zostaną nagrodzone.

 QUEST to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy, nauki i poszukiwań skarbu. Nie wymaga ona obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nią grać niemal w każdej chwili. Podstawą zabawy jest wędrówka trasą questu w terenie. W naszym wypadku będzie to spacer po danej miejscowości śladami odnawialnych źródeł energii połączony z prezentacją atrakcji przyrodniczych, turystycznych i historycznych. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja. Ulotki naszego guestu dostępne będą w szkołach, punktach informacji turystycznej przy Związku i urzędach lub jako plik do pobrania ze strony www. Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża questem w terenie i poznaje sekrety danego miejsca. Na końcu drogi czeka „skarb” – pojemnik finałowy, a w nim pamiątkowa pieczątka. Odcisk pieczęci na ulotce potwierdzają przebycie trasy.

W kolejnym etapie realizacji zadania ogłoszony zostanie konkurs plastyczny pn. „OZE w mojej miejscowości” skierowany do uczniów szkół podstawowych. Najbardziej aktywne szkoły w konkursie (ilość uczestników i złożonych prac na konkurs) otrzymają dodatkowo nagrodę w postaci zestawu eksperymentalno-edukacyjnego pn. „Odnawialne źródła energii – mały zestaw”. To zestaw przeznaczony do zastosowania w procesie dydaktycznym w szkołach podstawowych. Pozwala on przy pomocy prostych eksperymentów na pokazanie i wyjaśnienie od podstaw zasad funkcjonowania ogniw fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, turbin wodnych, e-pojazdów, ogniw paliwowych oraz systemów magazynowania energii.

Zatem zapraszam już teraz do śledzenia wszystkich działań projektowych, z których krótkie fotorelacje będą publikowane na stronie oraz w mediach społecznościowych.

Renata Kaniuczak – koordynator projektu.

Zadanie „Z questem odkrywamy tajemnice przyrody” dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej

Skip to content